Blog

Nis 11, 2016

blog4

Temsilcisi olduğum okullardan biri de İsviçre’deki Leysin American School (LAS). Leysin İsviçre Alplerinde Cenevre’ye 1.5 saat mesafede 4000 kişilik bir kasaba. Okul 350 kişilik yatılı bir lise. Amerikan diploması veya IB (International Baccalaureate) programı sunan 60‘ın üstünde farklı ülkeden öğrenci kabul eden bir okul. Swiss Learning okullarından biri olduğu için haliyle eğitim kalitesi çok yüksek. Ayrıca harika bir coğrafyada. Üstüne üstlük kış aylarında okulun kapısından kayaklarınızı takıp pistlere çıkma imkanınız var.

Özelliklerinden bahsetmeden önce benim için de çok özel bir yerde olduğunu belirtmeliyim. Ablam ve arkadaşları 1985 yıllarında aynı binalarda bulunan Leysin Amerikan Üniversitesine devam etmişlerdi ve bu dönemde Leysin’e defalarca gidip gelmiştim. Çocukluğumdan beri doğaya çok düşkün olduğumdan Leysin İsviçre Alpleriyle ve alabildiğine yeşilliğiyle beni daima büyülemişti. O yıllarda ülkemizde alışık olmadığımız kadar uzun pistlerde kaydık, inanılmaz yemekler yedik ve çok güzel alışverişler yaptık.

Dün beni ziyarete LAS’ın Türkiye, Balkanlar ve Asya bölge sorumlusu Sayın Ezgi Güngör Işıksal geldi. Kendisi LAS’dan mezun olup daha sonra eğitimini Boğaziçi Üniversitesinde tamamlamış. Bana okulun hem lisesi ile hem de yaz kamplarıile ilgili bilgiler verdi. Okulu hala kurucu ailenin 3. kuşağının yönettiğini yani okulun sahibinin 1960 yılından beri değişmediğini ve vakıf olduklarını anlattı. Okulun amacı duyarlı, sorumluluk sahibi, yaratıcı dünya vatandaşları yetiştirmek.Ezgi hanımı görünce bu misyonu başardıklarını da fark ettim.

Okulun tamamı yatılı olduğu için tüm öğrenciler eşit şartlarda. FacultyFamily sistemi var. Her yeni gelen öğrenci okulda bir öğretmen ailenin çocuğu oluyor. Öğretmen ve ailesi öğrenciyle birlikte geziler, spor yapıyor, yemekler düzenleniyor, derslerine yardımcı olunuyor. Amaç öğrencinin alışma sürecinde destek vermek, sorunları gözlemlemek ve çözmek, kısacası yakın takip.

Bir anne olarak bu sistemi çok beğendim. Benim dikkatimi çeken bir başka nokta da dünya sıralamasındaki üniversitelere girişte okulun %99 olan başarısı. Bunun nedenini Ezgi hanım okulun bünyesindeki üniversite danışmanlığının titizliği ve tabi ki de kişiye özel düzenlenen eğitim kalitesi olarak açıkladı.Daha önce 7. Sınıftan itibaren öğrenci kabul eden LAS bu yıl 6. Sınıftan da öğrenci alıyor. Yani highschool (lise)un yanısıra middleschool (ortaokul) da var.

İsviçre’de güvenli, bol oksijenli yüksek standartlarda İngilizce eğitim veren uluslararası okul düşünenler için LAS çok doğru bir seçim olur. Karar verme aşamasında olan veliler çocuklarını okulun yaz aylarında düzenlediği 3-4 haftalık yaz kampına yollayıp LAS ‘ı yakından tanıma fırsatına sahip olabilirler.

Ezgi Hanım’a tüm bu bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum. LAS ı seçecek olan öğrencileri şimdiden kutluyor, başarılar diliyorum.

Your comment

KATEGORİ