Blog

Nis 11, 2016

blog3

02.04.2106 Cumartesi günü Millfield Yaz Okulları kurucusu ve müdürü Mr. Mark Greenow ile Taksim’deki The Marmara Oteli’nde toplandık. Kendisi StudyTravel organizasyonu tarafından İstanbul’daki eğitim acentalarına ve yurtdışındaki okullara özel tertip edilen fuara katılmak üzere İstanbul’a gelmiş. Saat 18.00’de buluştuk. Kendisi ve Millfield yaz okulları hakkında detaylı bilgi aldım. Ben de kendi öğrenci profilimizi , ailelerini ve beklentilerini anlattım. Oldukça faydalı bir bilgi alışverişi oldu.

MarcGreenow 38 senedir yaz ve spor okulları organizasyonunda görev alıyor. Millfield’deki 14. senesi. Çocuklara, gençlere, eğitime ve spora adanmış bir hayatı var. Tanıtım faaliyetlerinin çoğunda bizzat kendisi bulunuyor. Bu misyonu gerçekleştirmek için 2015 yılında 96 uçuş yaptığını söyleyince şaşırdım. Tanıtımın yanı sıra bir özelliği çocuklarını yaz okuluna gönderen ailelere kendi direkt telefonunu veriyor ve 7/24 ulaşılabiliyor. (Tabi ki her grubun ayrı öğretmenleri, gözetmenleri var. Önce onlara ulaşmak daha doğru oluyor!!)

Millfield okulları Londra’ya 2.5 saat mesafede Bath bölgesinde. Bath bölgesi İngiltere’nin hem çok güvenli hem de tabiat güzellikleriyle çok meşhur bir bölgesi. Birçok şaire yazara ilham kaynağı olmuş bir coğrafya. Yaz okulu ilk olarak 12-17 yaş grubu için kurulmuş ancak artan talep karşısında 6-11 ve yaş gruplarını da dahil etmişler. Yaş gruplarına göre programlar ayrılıyor. Ancak esas olan herkese haftaiçi sabahları olmak üzere seviyesine göre 15 saat İngilizce dil eğitimi var. Öğleden sonraki aktiviteler seçmeli. Tüm spor dalları, sanat ve sosyal faaliyetler var. Öğrenci bunlar arasından istediklerini seçiyor. Spor dalları çok seçenekli: golf, hokey, yüzme, atçılık, ekskrim, basketbol, futbol, savunma sanatları bunlardan bazıları. Sosyal ve sanat faaliyetleri arasında aşçılık, moda, güzel sanatlar, dans, satranç,
film, fotoğrafçılık, müzik, rock, tiyatro var. Saydıklarım arasında eksiği yok fazlası var. Bunun yanısıra yabancı üniversitelere girerken alınması gerekli olan ve alınan sonucun kabullerde çok büyük bir etkisi olan IELTS sınavına deneyimli hocalar eşliğinde hazırlanma imkanı da var.

Konaklama 4 ayrı kampüste yaş gruplarına göre yapılıyor. Etkinlikler kampüse göre değişiyor. Kız erkek ayrı yatakhanelerde 2-4 kişilik odalarda kalınıyor. Her zaman gözetmenler mevcut. Öğrenciler istenildiği takdirde ekstra bir ücret karşılığı Heathrow veya Bristol havaalanlarından karşılanıyorlar. Kurs başlangıç ve bitiş tarihlerinde Millfield ekibi havalimanlarında bir masa açıyor ve üzerlerinde kırmızı Millfield T-shirtleri ve komik şapkalarıyla öğrencilere hoş geldin diyorlar.

Mark Greenow ile sohbetimiz epey uzun devam etti. Size yukarıda kısa bir özet yaptım. Umarım Millfield’e çocuklarını göndermeyi düşünenler için faydalı olur. (Bir de beraber resim çektik. Resimde tuttuğumuz ve resme sığmayan 2.5 metre uzunluğundaki poster bir dönemdeki öğretmen, öğrenci ve ekibin toplu hali.)

Your comment

KATEGORİ